29. 7. 2009

Krize realit nebo krize reality?

O krizi realitního businessu se hovoří zhruba rok. Z médií se celou dobu hrnou zprávy jak klesá cena nemovitostí, jak je složité nemovitost prodat a vůbec by si každý majitel měl jít nejraději hodit mašli. Do toho všeho zmatku jsem se rozhodl si koupit byt nový a prodat byt stávající.

Koupě nového bytu byla patálie neskutečná - zejména díky totální neschopnosti realitní kanceláře Maxima. Situaci kdy prodávající chce prodat, kupující koupit, oba se shodli na ceně a jediné co chtějí je převést a zaplatit nemovitost dokázala Maxima bojkotovat téměř sedm měsíců. Zkrátka historka na samostatné povídání.

Prodej bytu se ukázal být akcí neméně zdařilou, neb jsem jako kafka udělal několik zásadních chyb.

Realitní kanceláře

Jakmile dáte na internet inzerát (především na Sreality) okamžitě se ozve 30 realitních kanceláří, které vám chtějí nezištně pomoci. Ta nezištná pomoc spočívá v tom, že váš inzerát vezmou a zkopírují na realitní servery (včetně těch, kde už inzerujete). Změní jenom cenu, neboť k ceně vámi požadované připočtou svoji provizi. Výsledkem je, že vaše nemovitost je na serveru nabízena několikrát, pokaždé s jinou cenou - což velkou službu neudělá.

Tuto chybu jsem udělal hned zpočátku. Inzertní servery byly zaplavené stejnými fotkami mého bytu pod různými inzeráty. Řešením je buď obvolat jednotlivé kanceláře a důrazně žádat o stažení těchto inzerátů, případně se obrnit trpělivostí a počkat, až inzeráty vyhnijí.

Mnohem lepší cestou jsem se dal při druhém pokusu o prodej - nabídky realitek jsem přijímal, jenom jsem tvrdošíjně odmítal nabídky exkluzivity (tenhle trik snad prokoukne každý) a vyhrazoval si na některých inzertních serverech exkluzivní právo, že se tak objeví jenom můj inzerát.

Prohlídky bytu

Byt jsem začal prodávat v lednu letošního roku. Už jsme dávno měli bydlet v novém, nicméně nestalo se tak. Proto jsme byt nabízeli k prodeji a současně v něm bydleli. Pokud se tomuto můžete vyhnout - udělejte to. Jinak před každou prohlídkou bude mít nutkání alespoň trochu uklidit, pes bude mít představu, že zájemce se přišel podívat především na něho. Zkrátka vás prohlídky velmi rychle vyčerpají a unaví, takže si iracionálně začnete přát, aby jich bylo co nejméně.

Ideální je situace - pokud to jde - nejprve se vystěhovat, prodávaný byt vyklidit a pak v klidu nabízet a ukazovat. Jednak vám to ušetří spoustu námahy a také se lépe prodává byt, který je kupujícímu k dispozici ihned a ne že musí čekat na vaše vystěhování.

Záloha

Na prohlídku přišla starší paní, byt se líbil a rozhodla se na místě ho koupit. Vlastní proces prý bude vést její syn. No a to byl onen zádrhel. Nechtěl byt koupit, dokud v něm bydlíme. Nechtěl sepsat smlouvu o smlouvě budoucí a už vůbec nechtěl zaplatit jakoukoliv zálohu. Za začátku to jako problém nevypadalo, ale jak se naše stěhování odkládalo z důvodu jménem Maxima, tak můj postoj k vyřešení právních formalit se začal formovat velmi silně. Nakonec jsme se se zájemcem "rozhádali". On měl pocit, že přestávám věřit jeho slibu gentlemana, mě vadilo, že nechce akceptovat zažitý proces a rezervační zálohu zaplatit. Když se to táhlo druhý měsíc, tak jsme se rozešli a z prodeje sešlo.

Rodina

Po té jsem celý proces stornoval a dostal zhůvěřilý nápad. Nebudu rozpitvávat detaily - ale snaha prospět rodinným příslušníkům může být i nelehká. Všichni vidí, že racionálně to je správné řešení, nicméně se nemohou odhodlat. Jeden si říká, je to rodina, budu trpělivý. Ok. Ale když váhavci váhají dva měsíce, je to zkrátka moc.

Druhé podání

Po cca pěti měsících velmi laxních pokusů, začínám s prodejem znovu. Protřele jsem se vyhnul počáteční chybě s "nezávaznou" pomocí od realitek. Nakonec přes realitku nic neprodám, ale to, že jsem pár realitních makléřů bytem protáhnul a že jsem jim povolil inzerci všude kromě Srealit, Bezrealitky a Realitymixu za chybu nepovažuji. Naopak - pár zájemců dotáhnout uměli.

Problém je spíše v tom, že někteří realitní makléři mají chování řeznického psa (zájemce zruší prohlídku a oni se ani nesnaží dát vám to vědět, jako vyzvánění telefonu mají smrtící hlášky z "třeskuté" komedie Slunce, seno, jahody) či jsou totálně pasivní. Jenom čekají, že dají inzerát do Annonce nebo k sobě na web a ostatní se uděje samo od sebe.

De facto jsem poznal jenom jednu schopnou realitní makléřku, které věřím, že by byla schopná nemovitost aktivně a rychle prodat. Bohužel jsem se s ní seznámil až těsně před tím, než jsem byt prodal.

Zájemce se objevil (stejně jako v případě prvního pokusu) velmi rychle (cca do 3 či 4 týdnů) - našel si mě přes nabídku na webu Bezrealitky.cz. Přes Sreality se mi ozvaly desítky realitních kanceláří a makléřů na rozdíl od přímých klientů, kterých se ozvalo minimum.

Dnes je byt prodaný, já zinkasoval majoritu peněz a pokud dojde i zbytek z notářské úschovy, je celý proces za mnou. Byla to šílená pakárna, stálo to hodně času, ale na druhou stranu jsem byt prodal překvapivě rychle. Pokud beru jenom poslední fázi, tak zájemce jsem měl do měsíce a celkem to bylo hotové za cca měsíc a půl. A to vše za solidní cenu. Investice do bytu, v němž jsem i celou dobu bydlel se zhodnotila 2.3x (nákup cca 2001 a započítaná je nejenom nákupní cena, ale i náklady na vybavení, rekonstrukce bytu i domu v průběhu let).

Žádné komentáře: