31. 5. 2009

Vzpomínka na 14 let starý Excalibur

Při psaní předchozího blogpostu se mě zmocnila nostalgie - mrška jedna neposedná. Prohrabal jsem temná zákoutí svých HDD a v jednom z těch nejtemnějších jsem našel několik souborů ve formátu Ami Pro či T602 obsahující asi dvacet mých prvních článků psaných pro Ecalibur. Dovolil jsem si vybrat svoji reportáž o tiskové konferenci, kterou uspořádal -ml- při příležitosti uvedení Excalibur cover CD.

Závěr z tohoto článku jsem si dovolil učinit dvojí: 1) zatraceně dobře zálohuji a 2) myslím, že z tohoto textu je dobře patrné, čím Excalibur byl. Byl nerdovským fanzinem se vším, co k tomu patří. Při troše představivosti totéž cítím i ze současných časopisů o počítačových hrách. Hry se otvírají velkému spektru spotřebitelů a české časopisy možná tuto proměnu neazachytily.

Dne 21.4. 1995 v pasáži Metro se uskutečnila první, historicky doložená, tisková konference, kterou pořádal vydavatel Excaliburu Martin Ludvík ku příležitosti vydání prvního (opakuji PRVNÍHO) cover CD v českém herním časopise.

První nedočkaví účastníci této show (Genagen & Muddok) obcházeli pasáž Metro již od 7:30. Tato skutečnost však nijak neovlivnila fakt, že konference začala až v 9:00. Oproti neblahému tušení některých členů redakce (Genagen & Muddok) se dostavili i zástupci většiny periodik zabývajících se výpočetní technikou. Pro ilustraci jmenujme alespoň: Večerník Praha, Chip, Chipweek, PC World, Softwarové noviny a jiné. Hosté byli uvedeni do malého, ale útulného, sálu v přízemí. Zde se jim dostalo vřelého uvítání od vydavatele a některých členů redakce (Genagen & Muddok).

Jako první před dychtivé novináře nastoupil Manager Excaliburu Přemek Tvrdý. Oslněn záblesky fotoaparátů přednesl ucelenou koncepci dalšího vývoje našeho časopisu. Po několika dobře mířených otázkách předstoupil před promítací plátno hlavní protagonista - Martin Ludvík. Po několika úvodních větách skromně ustoupil do pozadí a na promítacím plátně se objevil první dokumentární obrázek s titulní stranou Excaliburu č.1. Po tomto pathetickém úvodu již Martin zahltil rozvášněné novináře svými studiemi, jež doprovázel propracovanými tabulkami a grafy. Stručně popsal cestu jíž se ubíral za posledních deset let herní průmysl.

Místo teoretických rozborů současného stavu následovala praktická ukázka nejnovější high-end hypercool konzole Sega Saturn. Především ukázka ze hry Virtua Fighter, jejíž přednosti mistrně předvedli ve Full-contact souboji vybraní členové redakce (Genagen & Muddok). Díky této vzrušující ukázce hra Virtua Goal, jež následovala po Virtua Fighterovi, zůstala poněkud ve stínu. Po celou dobu prezentace byli novináři zasvěcováni to tajů herních konzolí Martinem Ludvíkem.

Po ukázce přišla toužebně očekávaná přestávka a s ní i občerstvení zdarma. Najedli se rovněž někteří členové redakce (Genagen & Muddok). Řádně posilněni, přijali novináři pozvání pana Jakubičky, šéfa Laser Game, ke hře zdarma. Chladný odstup, který zachovávala většina novinářů během oblékání futuristické výstroje, se po několika prvních výstřelech změnila v čiré nadšení. To však záhy poněkud ochladlo, neboť se hry zúčasnili i někteří členové redakce (Genagen & Muddok). Dle předpokladu, hru vyhrál Muddok s mnohasetbodovým náskokem.

Po odchodu z herny, novinářům zářili z očí dvě věci - hlad a nadšení. Hlad byl ukojen pestrou nabídkou občerstvení a nadšení se ještě zvdvihlo možností hry na špičkových automatech především firmy Sega. Jmenujme alespoň Virtua Fighter II, Daytona, Mortal Kombat II, Virtua Cop a mnoho pinballů.

Když v 11:00 hodin tisková konference skončila, nutno říci že naprostým a neočekávaným úspěchem, nemohli tomu někteří účastníci uvěřit.

1 komentář:

tomikk řekl(a)...

Muddok, Přemek Tvrdý, Sega Saturn, Laser Game... Jeje, ta nostalgie.