25. 10. 2008

DxO a Windows Vista 64

DxO - jako raw konvertor používám k největší spokojenosti od verze 4.5. Což je asi jeden a půl roku dozadu. Tehdy jsem si udělal testy vše dostupných a smysluplných raw konvertorů a DxO předčilo v mých očích ostatní "o parník".

Chápu, že ne každý se mnou bude souhlasit, ale pokud jsem vzal v úvahu kvalitu výsledného renderu, nemohl jsem prostě jinak. DxO - má několik stinných stránek, ale ty se netýkají nekompromisní kvality výstupu, ale rozporuplného ovládání, jež není úplně to nejintuitivnější na světě a rychlosti - jež závisí na HW konfiguraci tak trochu záhadným způsobem.

Situace se ještě více vyhrotila při přechodu na verzi 5, kdy se autoři velmi nešťastně rozhodli použít technologii .NET, která přinesla paradoxně celou řadu nekompatabilit a závislostí na nainstalovaných verzích .NET frameworku a dalších Microsoft redistributable balících, že spousta lidí tuto verzi vůbec nemohla nainstalovat (viz oficiální fóra).

Dalším krokem zpět byla nekompatabilita s 64 bitovými systémy, byť verze 4 na nich frčela bez problému. Ani dnes (po téměř roce od vzdání verze 5.0) oficiálně DxO - po 64 bity nefunguje, ale od verze 5.2.1 při použití magie jde pod Vistama 64 rozběhat.

DxO - jsem pod OS Vista 64 instaloval cca 5x. Z toho jsem byl úspěšný pouze 2x. Stoprocentě se jeví instalace na čistý systém, kdy DxO instalujeme ještě před tím, než Microsoft .NET framework verze 3.5. Neuralgickým bodem se jeví Microsoft Visual Studio 2008 - které pokud je nainstalované před DxO - znemožní běh programu. Zkoušel jsem všechno, včetně čištění registrů, vracení se k restore pointům, updatum .NET frameworku na verzi 3.5 sp 1, odinstalováním kde čeho. Pokud se Visual Studio 2008 nainstaluje až po instalaci DxO - všechno je v nejlepším pořádku a oba programy fungují k všeobecné spokojenosti. Naproti tomu Visual Studio 2005 se zdá být bezproblémovým partnerem.

Žádné komentáře: