2. 10. 2008

Dungeon & Dragons 2/6

V posledním dílu jsme se problematikou D&D zaobírali jen z velmi obecného úhlu. Proto dnes přichází ten správný okamžik, jež nám dovolí proniknout i do těch nejtajnějších koutů světa D&D. A brána jež nám tento vhled umožní je celá postavena z knih.

A nutno podotknout, že to budou stohy knih. Neboť knih které přímo rozšiřují pravidla AD&D je nespočet. A tak upřímně pochybuji, že vůbec kdy nějaký člověk existoval či bude existovat, který všechny knihy věnované AD&D přečetl, nastudoval a potažmo si i vše zapamatoval.
Rád bych však hned na začátku opět pronesl jedno upozornění. Pokud máte kvalitní spoluhráče se spoustou fantazie, tak vám k báječnému prožitku ze hry budou stačit jen tři základní knihy, o kterých jsem se zmiňoval v minulém díle (Dugeons Master Guide - příručka pro Dugeon Mastera, Monstrous Manual alias Monstrák - encyklopedie nestvůr a Player’s Handbook - příručka pro hráče). Nic víc nebudete nezbytně nutně potřebovat. Ale taková není přirozenost lidská. Člověk touží po nových věcech, i když nejsou k praktickému užitku. Stačí přeci, když jsou ku radosti. A všechny knížky o D&D jsou tak krásné…

A tím nemyslím jenom technickou kvalitu (brilantní tisk, vazba - tedy mimo Handbooků - vynikající grafická úprava), ale i obsahovou. Každá knížka je doprovázena kvalitními ilustracemi jež vhodně doprovázejí pohodový text jiskřící přívalem autorovi fantazie. Navíc velkou výhodou je, že všechny knihy berou ohled na vyváženost herního systému, takže až na několik excesů (např. podle mne příliš silné povolání Psionica), všechny informace do sebe zapadají a jdou využít ve vašich dobrodružstvích.

Handbooks

Handbooks - v brilantní výslovnosti českého hráče D&D to zní jako „hendbuch“ -  jsou speciální příručky rozšiřující, či případně zcela od začátku definují, povolání postav. Samozřejmě existují handbooky ke každému z osmi základních povolání (bojovník, paladin, hraničář, kouzelník, kněz, druid, zloděj a bard). Samozřejmě, ale také existují i povolání, která nejsou vůbec do základních pravidel zahrnuta a lze se o nich dozvědět pouze z těchto speciálních dodatků. Příkladem nám může být třeba povolání samuraje, psionica  či ninjy.

V handbooku samotném je povolání rozvedeno do úžasných podrobností. Rozpracovány jsou nejrůznější varianty toho kterého povolání a v anglickém originále se nazývají - kits. Toto slovíčko bez uzardění používají čeští hráči i v češtině - takže se o v zasvěcených kruzích hovoří jako o kitech.

Princip těchto kitů si vysvětlíme na malém příkladě. Zatímco v základních pravidlech je jen obecné povolání zloděj, tak podle příslušného handbooku si můžete vybrat třeba specializaci - vrah (velmi šikovně pracuje s foukačkou a různými jedy), pirát, špión, žebrák, hazardní hráč atd. Celkem jich je, jen pro ilustraci, osmnáct. V ostatních povoláních je situace totožná. Takže si kromě základních specializací mága můžete zahrát vědce, čarodějnici či východně-mystického wu-jena (mimochodem mé nejoblíbenější povolání). Kněz si zase na příklad může vybrat specializaci bojového mnicha (takový modlící se karatista) či naopak se vrhnout na církevní kariéru.

Kdo potom není spokojen s nabízenými variantami kitů, dostane v příslušném handbooku návod, jak pro příslušné základní povolání vytvořit ve spolupráci s Dungeon Masterem kit vlastní.

V handbookách je kromě kitů věnována pozornost především obecnému pozadí toho kterého povolání. Mágové a kněží se tak mohou dočíst nová kouzla (o kterých není v základních knihách ani slovo) či postup výroby nových magických předmětů. Zlodějové se dozví spíše praktické informace - např. o práci s lanem. Druidové si zase udělají jasno ve své složité hierarchii a příslušnosti k jednotlivým kruhům. Všechna povolání se pak bez vyjímky dozví o nových WP (weapon profencies) a NWP (non-weapon profeciences).

Podobně jako každé povolání má svůj handbook i každá ze základních ras (člověk, elf, trpaslík, gnóm, hobit plus někteří kříženci). Tyto knížky jsou spíše než k praktickému využití jenom k pošušňání a k dobrému počtení, neboť je v těchto knížkách rozebírána „jen“ historie a povaha těchto ras.

Encyclopedia Magica

Zcela samostatný oddíl si zaslouží pouze jedna jediná knížka. Ale ono slovo knížka ji asi úplně nevystihuje. Jedná se totiž spíše o KNIHU. A to jak objemem tak obsahem. Skládá se z pěti dílů (vlastně jenom ze čtyř, neboť poslední, pátý, díl osahuje jenom rejstřík k ostatním čtyřem dílům).
A co je jejím obsahem? Svým způsobem mapuje historii AD&D. Obsahuje totiž seznam VŠECH magických předmětů, které byly publikovány v libovolné knize, dodatku či časopise věnovanému AD&D a to od roku 1974 (tehdy vyšly první pravidla hry Dungeon&Dragons jež byla přímým rodičem současných pravidel Advanced Dungeon&Dragons) až do roku 1994.

Čtení této knihy za dlouhých zimních večerů v dřevěném houpacím křesle se sklenkou oblíbeného alkoholického nápoje a hlavou zahalenou vonným dýmem NAPPA VALLEY linoucího se z oblíbené dýmky jest opravdovým požitkem. Do rytmického pohupování před zraky čtenáře defilují nejrůznější magické předměty, někdy tak obskurního charakteru (jako na příklad koberec, který se dokáže sám magicky vyčistit), jež svědčí o nezměrné vynalézavosti a kreativitě lidského ducha.

A kromě myšlenkových požitků, má tato knížka i ryze praktické dopady - neboť je neocenitelným pomocníkem každého Dungeon Mastera i obyčejného hráče. Neboť jak jinak by vešlo ve všeobecnou známost, že takový balíček tarotových karet může být mocnější než i nejhrozivější zbraň.

Obecné knihy a dodatky

Základní pravidla jsou samozřejmě neustále rozšiřována i za pomoci dalších knih a dodatků. Takže když budete tápat o tom, jak co nejlépe bojovat, hned vám přijde na pomoc kniha Combat and Tactics. Když se vám naopak bude zdát, že výběr kouzel v základních pravidlech je omezený, tak stačí jen na kouknout do knížky Tome of Magic. Jestliže si umíníte že popis předmětů, zbraní a výstroje je tak strohý, okamžitě na pomoc přichvátá kniha Arms and Equipment Guide. A tak je to se vším. Když zkrátka budete mít někdy pocit, že něco je v základních pravidlech odbyto, či se tomu nevěnuje podle vás náležitá pozornost, určitě je o této problematice vydaná nějaká krásná kniha, která již naplno bude saturovat vaše potřeby.

Navíc vycházejí i pomůcky pro hráče. Když například dojde Dungeon Masterovi fantazie a neví si rady při vymýšlení nějakého hradního sídla - stačí sáhnout po knize Castle Site. Zde je do detailu propracována sedmice hradních sídel - včetně map a typických obyvatel. Případně pokud by Dungeon Masterovi nestačil Monstrous Manual se svými pětisty popsanými nestvůrami tak nemusí propadat skepsi - každý rok pravidelně vycházejí dodatky k Monstrous Manualu s dalšími kvanty hrůzyplných běsů.

Světy bez hranic

Jedním z faktů, který dělá herní systém AD&D tak přitažlivým, je celá řada světů, ve kterých můžete svá dobrodružství prožívat. Samozřejmě - nic vám nebrání si vymyslet světy vlastní, ve kterých si můžete prožívat  svá dobrodružství. Ale nemusíte. Alespoň ne pořád. Autoři AD&D totiž v průběhu desetiletí vytvořili celou řadu světů. A tak se můžete o těchto neexistujících světech opravdu důkladně počíst. Avšak tato problematika je tak široká, že jí budeme věnovat celý příští díl.

Žádné komentáře: